Employee Appreciation Day
Wednesday, April 3, 2024
Stop by and grab a free cup of coffee or tea and a breakfast snack between 8:00 a.m. and 9:30 a.m. at the one of the following locations:
- Hedgcock - Melted foyer
- PEIF - Lobby outside Rec Sports
Coffee and a snack will also be available between 2:00 p.m. and 3:30 p.m. for those who cannot drop by in the morning:
- HR Training Room, Cohodas 109
- Jacobetti Lobby
Enter for raffle prizes in each location. Everyone who stops by will also get a token of appreciation.
Faculty and Staff Celebration
Monday, April 8, 2024
Join us in honoring NMU employees who have achieved a years of service milestone, congratulate recent retirees, and celebrate the Excellence in Service, Distinguished Team and Innovation award recipients. The program starts at 3:00 p.m. in the Northern Center Ballrooms and a reception with hors d'oeuvres will immediately follow. All employees are invited to attend this event at no cost.
Last Lecture The Last Lecture serves to recognize retiring faculty/academic department heads. Join Dr. Neil Cumberlidge as he presents "Pincer movement - A shell-shocked sideways look at a crabby career at NMU" after the Faculty and Staff Recognition Celebration in Peninsula II of the Northern Center at 5:00pm. on Monday, April 8.
2023 RECOGNITION RECIPIENTS
Excellence in Service Awards
Carly J. Harrington - Extended Learning & Community Engagement
Leslie A. Herman - Financial Services
Karey L. LaJoye - School of Art & Design
Colby M. Lang - Safety Department
Jill B. Leonard - Biology
Victoria D. Mattson - Psychological Science/BEAR Center
James M. Murray - Plant Operations
Don J. Wernholm - Plant Operations
Innovation Award
Individual Award:
Kelly A. Larmour - Business Intelligence & Information Services
Sarah A. O’Neill - University Marketing & Communications
Lu Zhang - Institutional Effectiveness
Team Award: National Science Foundation A-Team:
Joshua Carlson - Psychological Science
Lin Fang - Psychological Science
Jon C. Barch - Psychological Science
Cory A. Toegel - Psychological Science
Forrest J. Toegel - Psychological Science
Distinguished Team Awards
CARE Team:
Emily A. Meier - Wellness
Neil W. Baumgartner - Student Affairs & Success
Mark A. Dellangelo - Dean of Students
Catherine Hardenbergh - Housing & Residence Life
Christopher J. Kirkpatrick - Health Center
Jon L. Kovar - NMU Police Department
Angie Stebbins - Counseling & Consultation Services
Honors Program:
Michael W. Joy - Languages, Literature & International Studies
Samantha A. Marier - Languages, Literature & International Studies
Anna E. Zimmer - Languages, Literature & International Studies
Lydia M. Olson Library Move:
Molly M. Anderson - Library Instructional Support – Library
Emera L. Bridger Wilson - Library Instructional Support - Library
Sophia M. Harding - Library Instructional Support - Library
Jacob W. Jeffries - Library Instructional Support - Library
Andrea K. Jordan - Library Instructional Support - Library
Micheline G. Just - Library Instructional Support - Library
Lynne M. Lambdin - Library Instructional Support - Library
Kevin P. McDonough - Library Instructional Support - Library
Ismail Msuya - Library Instructional Support - Library
Linda M. Nichols - Library Instructional Support - Library
Emmalene S. Oysti - Library Instructional Support - Library
Karen M. Rinne - Library Instructional Support - Library
Bruce C. Sarjeant - Library Instructional Support - Library
Michael F. Strahan - Library Instructional Support - Library
Aaron C. Truscon - Library Instructional Support - Library
Undergraduate Admissions Processing Team:
Nicole S. Dahl - Admissions
Amber M. Emanuelson - Admissions
Keri J. Meilstrup - Admissions
Milestone Years of Service Achievements
10 Years of Service
Dawn M. Allen - Registrar
Amy E. Barnsley - Mathematics & Computer Science
Christopher M. Danik - Business Intelligence & Information Services
Rhea E. Dever - People, Culture & Wellbeing
Fritz J. Erickson - Psychological Science
Rebecca A. Flitton - English
Michael T. Forester - University Marketing & Communications
Derek J. Hall - University Marketing & Communications
Catherine A. Hardenbergh - Housing & Residence Life
Patrice M. Keskey - Plant Operations
Daniel V. Kill - Economics
Randal S. Klitzke - College of Technology & Occupational Sciences
Caroline Z Krzakowski - English
Jean A. Kupper - Counseling & Consultation Services
Weronika A. Kusek - Earth, Environment, & Geographical Sciences
Karey L. LaJoye - School of Art & Design
Betty LaPointe - Charter Schools
Colby M. Lang - Safety Department
Paul B. Mann - School of Clinical Sciences
Sarah R. McLean - Admissions
Gabrielle L. McNally - School of Art & Design
Ryan J. Mingay - Plant Operations
Jacob P. Nease - Plant Operations
Lucas C. Pease - Intercollegiate Athletics & Recreation Sports
Sean D. Penglase - Physics
Brett I. Peterson - Dining Services
David M. Pierce - Theatre & Dance
Tod M. Poirier - Broadcast & AV Services
Karen M. Rinne - LIS - Library
Paula L. Ritari - School of Education, Leadership & Public Services
Michelle A. Roth - Health Center
Joshua L. Santiago - Registrar
Kerri Schuiling - Academic Affairs
Carolyn St. Cyr - Engineering Technology
Anne M. Stein - Nursing
Dianne M. Stone - Northern Center & Event Services
Casey R. Tyni - Plant Operations
Jeffrey Vickers - Music
Leslie A. Winterbottom - Dining Services
Glenn T. Wrate - Engineering Technology
Richard D. Ziegler - Earth, Environment, & Geographical Sciences
Brian A. Zinser - W.L. Cisler College of Business
15 Years of Service
Molly M. Anderson - LIS - Library
Peter A. Bosma - School of Health & Human Performance
Andrew L. Buckmaster - Plant Operations
Mark A. Dellangelo - Dean of Students
Scott J. Demel - Sociology & Anthropology
Thomas J. Gillespie - Center for Teaching & Learning
Kimberly A. Hongisto - Human Resources
Tara M. McLean - Dining Services
Linda M. Nicholls - LIS - Library
JD Phillips - Mathematics & Computer Science
Suzanne M. Trdan - Dining Services
20 Years of Service
Kara S. Cox - Career Services
Julie K. Dobson - Nursing
Bradley A. Gischia - Plant Operations
Kathy M. Gischia - Dining Services
Eric S. Johnson - University Marketing & Communications
Mitchell D. Klett - School of Education, Leadership & Public Services
Jeffrey L. Korpi - Northern Student Experience
Christopher L. Lewis - Business Intelligence & Information Services
Joseph M. Lubig - School of Education, Leadership & Public Services
Lori A. Nelson - School of Clinical Sciences
William B. Richards - Finance & Planning
Bruce C. Sarjeant - LIS - Library
John A. Timonen - Plant Operations
Helen M. Wedin - Nursing
25 Years of Service
Brad J. Hamel - Extended Learning & Community Engagement
Michael C. Kaurala - Intercollegiate Athletics & Recreation Sports
Michelle R. Kimball - College of Technology & Occupational Sciences
Jeffrey D. Koval - Broadcast & AV Services
Christine L. Larson - Business Intelligence & Information Services
Steven M. Leuthold - School of Art & Design
Jingfang Niu - Biology
Cindy L. Paavola - Office of the President
Andrew A. Poe - Mathematics & Computer Science
Neil N. Russell - Physics
Brandon L. Sager - Engineering & Planning
Roger M. Strand - Biology
Robert J. Winn - College of Arts & Sciences
30 Years of Service
Brent M. Graves - Biology
Claudia Mankee - Academic Affairs
Jeffery E. Roo - Printing Services
Bryant S. Varney - Broadcast & AV Services
Paul A. Vicenzi - Technology Support Services
35 Years of Service
Michael J. Bath - NMU Police Department
Anthony P. Bertucci - Business Intelligence & Information Services
Mark C. Burns - Plant Operations
Timothy G. Compton - Languages, Literature & International Studies
Lisa S. Flood - Nursing
Lisa R. Inch - Plant Operations
Cara L. Kamps - Center for Student Enrichment
Robert G. Leach - Finance & Administration
Stephanie S. Penhale - Network Infrastructure Center
Robyn L. Stille - Alumni Relations
45 Years of Service
Don J. Wernholm - Plant Operations
Retirees
Gloria J. Alexander - Registration and Scheduling
Michele T. Bertucci - Plant Operations
Kristen I. Bjorne - Human Resources
James G. Cantrill - Communication & Media Studies
Shirley A. Clark - NMU Police Department
Gerri L. Daniels - Admissions
Mary A. Franczek - Nursing
David S. Haynes - Political Science
Denise C. Hughes - Plant Operations
Christopher S. Kibit - College of Technical & Occupations Sciences
Tammy Leedle - Plant Operations
Jeffrey D. Mincheff - NMU Police Department
Anita M. Oakland - Dining Services
Lenette A. Pynnonen - Registrar
Lori A. Rintala - English
Timothy C. Schirtzinger - Facilities Operations
Timothy J. Schmeltzer - Plant Operations
Gregory R. Shitrz - Plant Operations
LuAnne J. Thurston - Nursing
Debbie R. Violetta - Academic Affairs
Share a congratulatory note with this year's winners
Use the form on this page to wish this year's winners well.*
*It may take up to one business day for your content to appear on this site.